Půjdem spolu do Japonska

いっしょに日本へ行きましょう。

Pojďte s námi do Japonska. Vede L.Usakovská. Návštěva - pan ředitel Japanese School in Prague.

 

Japonská škola v Praze

Kulturní středisko Česko – japonské společnosti

Japonské informační a kulturní centrum (JICC)

 

Deník projektu:

Dne 1.6.2016 – článek od Anny Skálové, 7.B
Projekt Půjdem spolu do Japonska se velmi vydařil. Nejenom, že jsme ochutnali pravé japonské sušenky, které byly výborné a přispěly k vydaření, mohli jsme si pohrát s robotem – robotím tuleněm, který byl velmi roztomilý.
Učili jsme se jíst hůlkami a tato zkušenost se hodila i ve školní jídelně, když jsme se s nimi pokoušeli jíst řízek s bramborem. Naučili jsme se psát japonsky své jméno a také jsme psali na speciální papír japonská čísla. Na návštěvu přišel i pan ředitel z japonské školy. A tak vznikl celoroční projekt se stejným názvem.
Nyní se už všichni moc těšíme na podzimní návštěvu Japonské školy v Praze.

–> Pikantní den aneb náš den kreativity
–> Střípky z projektového dne
–> Odkaz na článek Robot Paro arigato

 

Dne 22.11.2016 jsme se  vypravili na návštěvu do japonské školy. Je to jediná japonská škola v České republice, kam chodí do 1.-9. třídy celkově 85 dětí.
Našich 16 žáků 4.-7. třídy bylo prakticky hned u vchodu „uloupeno” japonskými dětmi 5.-6. tříd, a tak každý český žák měl svého osobního japonského  průvodce, učitele a kamaráda v jedné osobě. Po prohlídce ukázaly japonské děti našim dětem základy japonské kaligrafie a pomohly vytvořit kaligrafická umělecká díla!!!!
Vycházející herecká hvězda Vláďa Nový zatančil společně s Kristýnkou Dvořákovou taneček na českou píseň Ej, lúčka, lúčka zelená. Tuto píseň mají Japonci velmi rádi. Pak jsme předvedli v angličtině  pohádku O velké řepě, kterou japonské děti znají z japonského slabikáře. Japonským dětem se zřejmě nejvíce líbila písnička, Oni no pantsu ( Čertovy kraťasy), kterou naše děti zazpívaly v japonštině. Velký dík patří rodičům žáků, kteří připravili rozmanité tradiční české pečivo. Japonským dětem vše moc chutnalo a byly nadšené.Darem od nás dostaly obrázky  robotů a pražských památek a my od nich origami.
–> https://www.zs-ustavni.cz/2016/11/23/dopoledne-v-japonske-skole-v-praze/
–> http://www.jpschool.cz/2016/12/02/ustavni

 

V Japonsku vítězí naše národní píseň EJ LUČKA, LUČKA ZELENÁ…   🙂 🙂 🙂 :

 

 

Dne 13.12.2016 naši noví japonští přátelé přijeli k nám. Hned u vchodu jsme je přivítali vánočními koledami a hrou o narození Ježíška.  Japonské děti nás poté překvapily připravenou hrou na zvonkohru. Naše děti se tentokrát staly průvodci japonským přátelům.

Maruška: “Vyráběli jsme, povídali si a bylo to úžasné. Znovu je ráda uvidím!”
Anička: “Při hraní her jsme se hodně nasmáli.”
–> https://www.zs-ustavni.cz/2016/12/15/dopoledne-s-japonskymi-prateli-u-nas/
–>http://www.jpschool.cz/2016/12/14/

 

 Dne 28.1.2017 na česko-japonském novoročním koncertě jsme prohloubili přátelství; setkaly se naše rodiny a rodiny japonských žáků.
–> https://www.zs-ustavni.cz/2017/01/30/novorocni-koncert-cesko-japonske-spolecnosti-pratel/
–>http://www.jpschool.cz/2017/02/02/

 

Únor 2017
Ochutnávky japonské kultury probíhají i v rámci výtvarné výchovy v 7.třídě, kde se promítá film Cesta do fantazie od mága japonské animace Hayao Miyazakiho. Navštívili jsme i 10.ročník festivalu japonského filmu a kultury s tématem “JAK SE SMĚJÍ JAPONCI” – http://www.eigasai.cz/2017/
Pokračujeme v dopisování  s japonskými přáteli a těšíme se na nová setkání.
Ve školní knihovně máme časopisy o Japonsku v češtině, angličtině a japonštině, které nám věnovalo kulturní centrum při japonské ambasádě.

Dne 21.3.2017 –> Japonští kolegové u nás ve škole

Dne 12.5.2017 proběhlo setkání na japonské ambasádě.
–> http://www.cz.emb-japan.go.jp/cz/jicc.html
–> https://www.zs-ustavni.cz/2017/05/15/pikaden/

Dne 26. února 2018 se na naší škole zase mluvilo japonsky
Tentokrát 3.B a 4.C hostily žáky 2.ročníku Japonské školy v Praze. Hlavním tématem pestrého programu se stala nejoblíbenější japonská pohádka o Momotarovi.
Skoro 2 měsíce čtvrťáci nacvičovali představení a třeťáci písničku o Momotarovi a moc se těšili na setkání s těmi, se kterými se dopisovali od začátku školního roku.
Vše, co jsme připravili, se povedlo!!
Společně jsme tleskali šikovným hercům. Zpívali jsme japonsky a česky, ve skupinkách prohlíželi rodinné fotky, dopisy a obrázky, vyráběli z papíru origami a sněhové vločky, vybarvovali státní vlajky, zkoušeli jsme si zahrát tradiční japonskou hru Kendamu a psát jména v japonštine a také ochutnávali pohádkové knedlíčky きびだんご.
Žáci 6. tříd vyrobili pro naše vzácné hosty originální dárečky, rodinku 12 sněhuláčků s vůní bylinek ze školní zahrádky a japonští žáci odměnili naši spolupráci papírovými medailemi.可愛い!凄いですね。
Společný oběd všem moc chutnal, moc děkujeme našim kuchařkám. どうもありがとうございました。
Byl to krásný den, škoda, že čas letěl tak rychle…

 

Poděkování od Japonské školy:

Od: 小柴裕美

レナさん
こんばんは。
今日はありがとうございました。
Thank you today.
写真も、ありがとうございます。
Thank you for sending pictures.
今日は、私にとっても、子どもたちにとっても、特別な経験ができました。
Today, it’s a special experience for me and my students.
言葉が分からなくても、表情や手や体で伝えるコミュニケーションができました。
We could communicate with face,hands and body even if we couldn’t understand languages each other.
子どもたちは、できる限りのことをして、伝えようとしていました。
They were trying to tell each other in every way possible.
とても大事なことだと思います。
I think it’s very important to communicate.
私たちが、事前にミーティングしていたから、うまく行ったのだと思います。
It thanks to our meetings before they meet.
本当にありがとうございました。
Thank you so much!!
メラニエ先生と学校のスタッフの方々にも、ありがとうございましたとお伝えください。
I also would like to tell Ms Melanie and all school staff thank you.
裕美
Hiromi

Dne 18.05.2018 –
Malá tajemství hory Fudži
Ústavník č.8 – Velká reportáž o spolupráci v roce 2017-2018

 

Dne 03.11.2018 – Krátká reportáž ze slavnostní akademie Japonské školy v Praze v Městské knihovně Praha 1, naší partnerské školy.

,,…Bylo to neuvěřitelné !!!!

Krásné a rozmanité nápady a široké zaměření na českou kulturu a historii – tak by se dalo shrnout 5 hodinové vystoupení žáků ze všech ročníků Japonské školy. Velmi vkusné a důstojné oslavy 100 let vzniku historické československé republiky. Vše se překládalo do češtiny, zpívalo se česky…a to i v podání prvňáčků..

Dne 05.03.2019 – Svátek panenek v JICC

Třída 4. B navštívila Japonské centrum. V hezkém prostředí, s příjemnou paní Hosoda a jejími kolegyněmi jsme strávili čas, při kterém jsme se dozvěděli mnoho o zemi vycházejícího slunce a jejích tradicích, zejména pak o Svátku panenek – Dnu dívek (雛祭り Hinamacuri), kdy se na několikapatrovém podstavci pokrytém červeným přehozem vystaví panenky (figurky) – hinaningjó (雛人形). Tyto panenky představují císaře, císařovnu, dvorní dámy, hudebníky a ministry v tradičním dvorním oblečení z období Heian. Vedle podstavce se pokládá rýžové vdolečky, různé pamlsky a květiny.
Dozvěděli jsme se také, že lidé věřili, že panenky do sebe pojmou zlé duchy a že Hinamacuri má původ ve starověkém japonském zvyku nazývaném nagaši-bina, kdy se slaměná panenka posílá po vodě k moři.
Obvyklým nápojem tohoto svátku je amazake, jídlem barevné pečivo hina arare nebo také rýžový koláč hishi mochi. Oblíbená je i polévka ze sójové omáčky, obsahující škeble se skořápkou, protože skořápky škeble v ní jsou považovány za symbol soudržného a spokojeného páru (obě skořápky se k sobě přesně hodí).
Obdivovali jsme krásně zdobená kimona. Nechyběl ani robůtek Paro, se kterým jsme se mohli pomazlit. Poslechli jsme si písničku ke svátku panenek – うれしいひな祭 poslechněte si ji také:

https://www.youtube.com/watch?v=cMSDUMoPRXM

Na oplátku jsme zazpívali a zatancovali píseň o Momotarovi v japonské i české verzi.

https://www.youtube.com/watch?v=rlzQMT6-XQw

Děkujeme, moc jsme si vše užili, mezi námi bylo slyšet: „To je nádhera! Super! Týjo! Teda, to jsou věci…“

Těšíme se na další návštěvu, tentokrát v květnu, kdy se slaví s panenkami svátek chlapců.

 

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky