Svátek panenek v Japonském centru

Kategorie:
Publikováno: 8.4.2019
Autor: rk

5. března třída 4. B navštívila Japonské centrum v Praze.

V hezkém prostředí, s příjemnou paní Hosoda a jejími kolegyněmi jsme strávili čas, při kterém jsme se dozvěděli mnoho o zemi vycházejícího slunce a jejích tradicích, zejména pak o Svátku panenek – Dnu dívek (japonsky 雛祭り, Hinamacuri), kdy se na několikapatrovém podstavci pokrytém červeným přehozem vystaví panenky (figurky) – hinaningjó (雛人形). Tyto panenky představují císaře, císařovnu, dvorní dámy, hudebníky a ministry v tradičním dvorním oblečení z období Heian. Vedle podstavce se pokládá sake, rýžové vdolečky, různé pamlsky a květiny.
Dozvěděli jsme se také, že lidé věřili, že panenky do sebe pojmou zlé duchy a že Hinamacuri má původ ve starověkém japonském zvyku nazývaném nagaši-bina, kdy se slaměná panenka posílá po vodě k moři.
Obvyklým nápojem tohoto svátku je amazake, jídlem barevné pečivo hina arare nebo také rýžový koláč hishi mochi. Oblíbená je i polévka ze sójové omáčky, obsahující škeble se skořápkou, protože skořápky škeble v ní jsou považovány za symbol soudržného a spokojeného páru (obě skořápky se k sobě přesně hodí).
Obdivovali jsme krásně zdobená kimona. Nechyběl ani robůtek Paro, se kterým jsme se mohli pomazlit. Poslechli jsme si písničku ke svátku panenek -うれしいひな祭,poslechněte si ji také: https://www.youtube.com/watch?v=cMSDUMoPRXM

Na oplátku jsme zazpívali a zatancovali píseň o Momotarovi v japonské i české verzi – https://www.youtube.com/watch?v=rlzQMT6-XQw

Paní Hosoda po našem setkání napsala: „Byla to velice milá návštěva“.
Děkujeme, moc jsme si vše užili, mezi námi bylo slyšet: „To je nádhera! Super! Týjo! Teda, to jsou věci…“

Těšíme se na další návštěvu, tentokrát v květnu, kdy se slaví s panenkami svátek chlapců.

Melanie Černá

 

 

 

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky