Žížaly obecné

Kategorie:
Publikováno: 19.2.2015
Autor: pz

V ekologickém praktiku žáci pozorovali vnější stavbu těla žížaly obecné.

V ekologickém praktiku žáci 6.A pozorovali při laboratorních pracech vnější stavbu těla žížaly obecné (Lumbricus terrestris) a její životní projevy.

Obr. č. 1 – živé žížaly obecné, připravené pro pozorování.

Obr. č. 2 – žáci si na lavice připravili velké filtrační papíry – to byl prostor připravený pro hlavní pozorovaný objekt – žížaly. Dále měli žáci k dispozici lupy. Úkolem žáků bylo prohlédnout si vnější znaky těla žížaly obecné okem i lupou. Měli rozpoznat jednotlivé články jejího těla, opasek, rozlišit přední a zadní část těla žížaly. Výsledky pozorování žáci nakreslili a popsali do připraveného pracovního listu.

Obr. č. 3 – další úkol, který na žáky čekal, bylo sledovat změny v chování žížaly obecné při osvětlení a zatemnění.

Obr. č. 4 – posledním úkolem žáků bylo zjistit, co pomáhá žížale v pohybu, co je slyšet při pohybu žížaly obecné po filtračním papíře a vysvětlit proč k tomu dochází.

Výsledky pozorování žáci zapsali do pracovního listu.

Nakonec je nutné dodat, že se každý žák se svoji žížalou rozloučil a všichni jsme laboratorní práce přežili ve zdraví. Žížaly si již užívají v žížaláriu :-).

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky

 • HLAS ÚSTAVKY 2018

  HLAS ÚSTAVKY Ve středu 21. března 2018 proběhla naše už tradiční soutěž ve zpěvu Hlas Ústavky. Všechny děti zazpívaly s chutí, některé i s trémou, všem se ale vystoupení moc …Více informací »
 • Nabídka fotografování

  Vážení rodiče, ve Vaší škole proběhne v pondělí 19.3. fotografování dětí do dárkového souboru Dvojportrét. Sada a zvolené pozadí je k nahlédnutí níže. Jedná se o sady fotografií s portrétem …Více informací »
 • Návrat 7. tříd z lyžařského výcviku

  Z důvodu virové epidemie se žáci 7. tříd vrátili z lyžařského výcviku již  ve čtvrtek 1.3.2018. Po vyúčtování a uzavření celé akce dostanou všichni účastníci veškeré informace. Děkujeme za pochopení.Více informací »
 • Výdej přihlášek na SŠ

  Výdej přihlášek na SŠ a víceletá gymnázia bude probíhat v týdnu od 5.2.2018 do 9.2.2018.Více informací »
 • Přihlášky na střední školy 2018

  Vážení rodiče a žáci, chtěli bychom Vás upozornit na nutnost podat přihlášku na střední školu nejpozději do 1.3.2018. Bližší informace získáte na stránce výchovného poradenství.Více informací »
 • Žáci sobě

  V minulém roce jsme se žáky sedmých až devátých tříd v hodinách pracovního vyučování řešili, jakým profesím se věnují jejich rodiny.Více informací »