Půda nad zlato

Kategorie:
Publikováno: 13.11.2017
Autor: pz

Text a foto z výukového programu „Půda nad zlato“. Tento program byl součástí předmětu pracovní činnosti pro 6. ročník. Konal se pro 6.C – 17.10. 2017 a pro 6.A 10.11.2017.

Tématem je půda – jak vzniká, z čeho se skládá, jaké má vlastnosti, kdo v ní žije.

Žáci pracují se vzorky různých typů a druhů půd. Skupiny žáků si daly do misek vzorky půdy z různých míst školní zahrady (dle vlastního výběru). Pomocí speciální sondy napojené na mikroskop a převedené do počítače už mohli žáci sledovat, co žije v půdě.

Fotografie ukazují odběr půdního vzorku pomocí tzv. půdní sondy. Jedná se o kovovou tyč, která má z jedné strany po své celé délce otvor – rýhu. Na zarážení sondy do půdy se podíleli všichni žáci, práce s kladivem jim šla od ruky. Sondu se snadno podařilo zarazit až po okraj a rovněž bez velkých potíží byla vytažena, aby si posléze mohli všichni prohlédnout profil půdy na naší školní zahradě.

Zjistili jsme, že tmavá část půdního profilu je tvořena půdou, která byla na školní zahradu navezena a později zarostla trávou. Spodní část vzorku tvoří štěrk. V půdní sondě vrstva, která byla zcela dole je velmi úzká a tvoří ji béžový jíl.
Žáci se rozdělili do skupinek a sbírali vzorky půdy pro pozorování sondou s mikroskopem. Zvětšili jsme si slimáka a sledovali, jak se snaží co nejrychleji utéci ze záběru na obrazovce počítače. Děti nasbíraly žížaly, jedny z nejdůležitějších půdních živočichů.

I když bylo poměrně chladno a chvilkami i padal mírný deštík, byla to zábava jak pro děti, tak pro nás učitele i pro vedoucí projektu, která pro naše žáky výukový program připravila.

 

 

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky

 • Nabídka fotografování

  Vážení rodiče, ve Vaší škole proběhne v pondělí 19.3. fotografování dětí do dárkového souboru Dvojportrét. Sada a zvolené pozadí je k nahlédnutí níže. Jedná se o sady fotografií s portrétem …Více informací »
 • Návrat 7. tříd z lyžařského výcviku

  Z důvodu virové epidemie se žáci 7. tříd vrátili z lyžařského výcviku již  ve čtvrtek 1.3.2018. Po vyúčtování a uzavření celé akce dostanou všichni účastníci veškeré informace. Děkujeme za pochopení.Více informací »
 • Výdej přihlášek na SŠ

  Výdej přihlášek na SŠ a víceletá gymnázia bude probíhat v týdnu od 5.2.2018 do 9.2.2018.Více informací »
 • Přihlášky na střední školy 2018

  Vážení rodiče a žáci, chtěli bychom Vás upozornit na nutnost podat přihlášku na střední školu nejpozději do 1.3.2018. Bližší informace získáte na stránce výchovného poradenství.Více informací »
 • Žáci sobě

  V minulém roce jsme se žáky sedmých až devátých tříd v hodinách pracovního vyučování řešili, jakým profesím se věnují jejich rodiny.Více informací »
 • Sbírka pro Bulovku

  Oznamujeme všem, že dobročinná sbírka na nákup cytoskopu pro dětskou chirurgii Nemocnice Na Bulovce vynesla Kč 7717,-. Děkujeme všem dárcům, peníze byly naším SRPŠ odeslány na účelový účet nemocnice.Více informací »