Putování za volbou povolání

Kategorie:
Publikováno: 30.11.2015
Autor: rk

Jako každoročně naši žáci v rámci předmětu pracovní činnosti a tématu volba povolání absolvovali několik exkurzí.

Děkujeme panu Ing. Z. Kouřilovi, který i v letošním roce pro naši školu zajistil zajímavou exkurzi na SŠt Třebešín. Žáci 8. B viděli ve školní laboratoři praktické ukázky zkoušek v tahu, tlaku, ověřování pevnosti materiálu o pokojové teplotě a materiálu podchlazeného. Navštívili nejen klasickou soustružnu, ale viděli i moderní NC stroje tří a pětiosé frézy a soustruhy, jejichž práce se již programuje na PC.

Při návštěvě kovárny měli možnost vidět jak ruční kování, tak využití bucharů při tvarování kovů.

Sami si vyzkoušeli pod vedením vyučujícího naprogramovat výrobek pro tisk na 3D tiskárně a viděli, co lze s její pomocí vyrábět.

V závěru návštěvy shlédli informační film o škole a možnostech studia.

V rámci několikaleté spolupráce jsme i letos navštívili se žáky 8. ročníků SŠt Zelený pruh. Kde nám jako každoročně připravili netradiční zajímavou prezentaci školy. Po úvodním informativním filmu se naši žáci rozdělili do čtyř družstev a soutěžili v různých dovednostech.

V rámci oboru zedník si vyzkoušeli stavbu domečku z itongu. Z oboru automechanik, autotronik si vyzkoušeli ovládání autíčka na vodíkový pohon, v čemž se pořádá mezinárodní soutěž SŠ. Ověřili si šikovnost prstů a v dílně zručnosti sestavovali ze stavebnice Merkur jednoduchý mechanický stroj dle schématu (obor strojní mechanik – zámečník). Z oboru instalatér si vyzkoušeli sestavit sifon u umyvadla.

Naši žáci obdrželi drobné odměny a pro školu vítězné družstvo získalo stavebnici Boffin, která najde uplatnění v hodinách fyziky, technických prací apod.

V letošním roce jsme nově navázali spolupráci se SOŠ stavební a zahradnickou Jarov. První návštěvu absolvovaly naše žákyně 8. tříd, kdy se sezámily především s oborem zahradnictví, navštívily tropický skleník a další výukové skleníky. V rámci návštěvy školy si žákyně vyrobily dušičkovou vazbu.

Druhá návštěva, kterou absolvovala třída 8. C, byla zaměřena spíše na chlapecké obory. Při  ní jsme shlédli pracoviště oborů malíř-lakýrník, podlahář, sklenář, pokrývač, klempíř, zámečník, instalatér, tesař, truhlář. Ke každému oboru nám mistři odborného výcviku podali základní informace a  v truhlářské dílně si žáci zhotovili jednoduchý výrobek.

Žáci 8. A navštívili SOU Ohradní, kde po úvodních informacích o možnostech studia na této škole měli možnost prohlédnout si dílnu automechaniků, kovodílny, truhlárnu a seznámit se s prací se sádrokartonem a jeho využitím.

Během exkurze si žáci zkusili obrábění kovu a zhotovili si jednoduchý výrobek z překližky.

Žáci 9. a 8. ročníků se zájmem o slaboproud navštívili SŠSE Novovysočanská v rámci projektu Řemeslo žije.  Zde měli možnost za odborného výkladu učitelů i studentů poznat základy zobrazovacích technologií (zejm. laserová technologie), výrobu elektrické energie, vlastnosti a využití solárních článků a Peltierova článku atd.

Velmi zajímavá  byla pro žáky návštěva laboratoře – 3D modelování animace. Zde se seznámili s tvorbou 3D fotografií, Makro 3D a Cinema 4D, které měli možnost sledovat pomocí brýlí s aktivním systémem na principu infračevoného signálu a střídavého zatmívání a rozsvěcení pravého a levého oka.

Bonusem navíc byla volná vstupenka do Království železnic, kterou každý ze žáků obdržel.

 

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky

 • Nabídka fotografování

  Vážení rodiče, ve Vaší škole proběhne v pondělí 19.3. fotografování dětí do dárkového souboru Dvojportrét. Sada a zvolené pozadí je k nahlédnutí níže. Jedná se o sady fotografií s portrétem …Více informací »
 • Návrat 7. tříd z lyžařského výcviku

  Z důvodu virové epidemie se žáci 7. tříd vrátili z lyžařského výcviku již  ve čtvrtek 1.3.2018. Po vyúčtování a uzavření celé akce dostanou všichni účastníci veškeré informace. Děkujeme za pochopení.Více informací »
 • Výdej přihlášek na SŠ

  Výdej přihlášek na SŠ a víceletá gymnázia bude probíhat v týdnu od 5.2.2018 do 9.2.2018.Více informací »
 • Přihlášky na střední školy 2018

  Vážení rodiče a žáci, chtěli bychom Vás upozornit na nutnost podat přihlášku na střední školu nejpozději do 1.3.2018. Bližší informace získáte na stránce výchovného poradenství.Více informací »
 • Žáci sobě

  V minulém roce jsme se žáky sedmých až devátých tříd v hodinách pracovního vyučování řešili, jakým profesím se věnují jejich rodiny.Více informací »
 • Sbírka pro Bulovku

  Oznamujeme všem, že dobročinná sbírka na nákup cytoskopu pro dětskou chirurgii Nemocnice Na Bulovce vynesla Kč 7717,-. Děkujeme všem dárcům, peníze byly naším SRPŠ odeslány na účelový účet nemocnice.Více informací »