8. a 9. třídy v OSVĚTIMI

Kategorie:
Publikováno: 30.5.2014
Autor: rk

Procházíme kovovou branou se známým děsivým nápisem, ze kterého mrazí – „Arbeit macht frei“.Práce osvobozuje…

Je trochu zamračený den, 27.květen 2014, dvě hodiny odpoledne a my, žáci 8.B, 9.A a 9.B, vstupujeme za našimi polskými průvodci do Auschwitzu a Birkenau, vyhlazovacích koncentračních táborů nacistického Německa.  Řady cihlových baráků, uvnitř fotografie a čísla, podobizny a obrázky lidí, kteří tímto peklem prošli. Na kufrech čteme i česká jména, jedna fotografie zachycuje českého čtrnáctiletého chlapce. Ten měl štěstí, jako jedomu z mála se mu podařilo přežít. Za sklem věci vězňů, brýle, boty, oblečení, ukázka porce jídla na celý den, místnosti pro kápa, temnice pro potrestané vězně, spalovací pece. Mlčky procházíme dalšími a dalšími místy, obklopují nás jako kdysi ostnaté dráty. My ale máme štěstí, za několik hodin se vydáme domů. Asi si mnozí možná zkouší představit pocity lidí, kteří tu za války skutečně žili. Myšlenka, se kterou tábor opouštíme, nás spojuje- na tohle by nikdo z lidí neměl zapomenout.

 

ŽK a rozvrhy tříd

Vyhledávání

Novinky

 • Nabídka fotografování

  Vážení rodiče, ve Vaší škole proběhne v pondělí 19.3. fotografování dětí do dárkového souboru Dvojportrét. Sada a zvolené pozadí je k nahlédnutí níže. Jedná se o sady fotografií s portrétem …Více informací »
 • Návrat 7. tříd z lyžařského výcviku

  Z důvodu virové epidemie se žáci 7. tříd vrátili z lyžařského výcviku již  ve čtvrtek 1.3.2018. Po vyúčtování a uzavření celé akce dostanou všichni účastníci veškeré informace. Děkujeme za pochopení.Více informací »
 • Výdej přihlášek na SŠ

  Výdej přihlášek na SŠ a víceletá gymnázia bude probíhat v týdnu od 5.2.2018 do 9.2.2018.Více informací »
 • Přihlášky na střední školy 2018

  Vážení rodiče a žáci, chtěli bychom Vás upozornit na nutnost podat přihlášku na střední školu nejpozději do 1.3.2018. Bližší informace získáte na stránce výchovného poradenství.Více informací »
 • Žáci sobě

  V minulém roce jsme se žáky sedmých až devátých tříd v hodinách pracovního vyučování řešili, jakým profesím se věnují jejich rodiny.Více informací »
 • Sbírka pro Bulovku

  Oznamujeme všem, že dobročinná sbírka na nákup cytoskopu pro dětskou chirurgii Nemocnice Na Bulovce vynesla Kč 7717,-. Děkujeme všem dárcům, peníze byly naším SRPŠ odeslány na účelový účet nemocnice.Více informací »